Annual Awards presented by Brant Figure Skating Club

How to qualify for a BFSC award:
  1. The skater must be a registered and active member of Brant Figure Skating Club.
  2. The skater must be in good standing with the Brant Figure Skating Club.
  3. Awards include all levels of skaters in the club.
MILLARDS AWARD AND SCHOLARSHIP

Presented by Millard’s, Chartered Accountants
Past award winners:
2015-2016 awarded to: Elizabeth Rogers
2016-2017 awarded to: Ainsley Cowan
2017-2018 awarded to: Jaymee Rogers
2018-2019 awarded to: Olivia Balfoort
2019-2020 awarded to: Laurel Cowan
2020-2021 awarded to: Lilyana Petrella

2021-2022 awarded to: Kierra Van Dinther

2022-2023 awarded to: Elizabeth Burns

Skaters must apply to be considered. A winner will be selected from qualified entries and chosen based on their dedication to the sport and accomplishments.

The recipient is chosen by representatives of Millard’s and awarded a plaque and $1,000.

CANSKATE AWARD & RUNNER UP

Past award winners:
2010-2011 awarded to: Elizabeth Rogers

2011-2012 awarded to: Paige Belleville

2012-2013 awarded to: Athena Hedley
2013-2014 awarded to: Trillium Gazdewich
2014-2015 awarded to: Mereina Petrella
2015-2016 awarded to: Annie Liu
2015-2016 *Skate Canada Canskate Medal* awarded to: Madalyn Boyce and Amberlynn Becker
2016-2017 awarded to: Jenna Brown and runner-up Madalyn Boyce
2017-2018 awarded to: Brodie Wilson and runner-up Kayla Blackwell
2018-2019 awarded to: Sadie Pennings and runner-up Lauren Harris
2019-2020 awarded to: Ryann Wojtasik and runner-up Celine Zhang
2020-2021 awarded to: Prisha Patel and runner-up Kenzleigh McCully

2021-2022 awarded to Macey Thompson, No Runner Up

2022-2023 awarded to Madison White

  1. Skater must be registered and have skated in the Canskate program until the date of the carnival casting.
  2. Skater should be ENTHUSIASTIC, ENERGETIC, EAGER and SPIRITED. Skater should have a KEEN interest and LOVE for the sport of Skating.
  3. Skater NEED NOT have the BEST result in Club Competition or have passed the most Canskate Badges, but should have the distinction of DEDICATION and PERSEVERANCE.
  4. Skater do not need to have a Private Coach to be considered.

The recipient is chosen by the coaches and the board and presented with a trophy and medal. A runner-up is also selected and presented with a trophy and medal.

LAURIE CHENEY MEMORIAL STAR 1/2 AWARD

Past award winners:
2010-2011 awarded to: Ryan Ferguson
2012-2013 awarded to: Kalista Rodinsky
2013-2014 awarded to: Jaymee Rogers
2014-2015 awarded to: Amelia Bosagri
2015-2016 awarded to: Alan Yin
2016-2017 awarded to: Annie Liu
2017-2018 awarded to: Reese Porte
2018-2019 awarded to: William Bocskay
2019-2020 awarded to: Lauren Harris
2020-2021 awarded to: Brynleigh McCully

2021-2022 awarded to Ayan Tsai

2022-2023 awarded to Violet Turner

Award is in honour of Laurie Cheney who passed away in 2010. Laurie started figure skating at the age of 6 and went on to teach/coach for over 30 years.

  1. Skater must be registered in the B.S.C. Star 1 or 2 Program until the date of carnival casting.
  2. Skater should be ENTHUSIASTIC, ENERGETIC, EAGER and SPIRITED. Skater should have a KEEN interest and LOVE for the sport of Skating.
  3. Skater NEED NOT have the BEST result in Club Competition or have passed the most Canskate Badges or Skate Canada Dance Tests.
  4. Skater should have the distinction of DEDICATION and PERSEVERANCE.

The recipient is chosen by the coaches and the board and presented with an annual trophy and a keeper trophy.

MURIEL SHEERE STAR 3/4 AWARD

Past award winners:
2010-2011 awarded to: Emelia James
2011-2012 awarded to: Lilyana Petrella
2012-2013 awarded to: Ainsley Cowan
2013-2014 awarded to: Victoria McLachlan
2014-2015 awarded to: Gianna Bosagri
2015-2016 awarded to: Olivia Balfoort / Jaymee Rogers
2016-2017 awarded to: Trillium Gazdewich
2017-2018 awarded to: Ava Vamos
2018-2019 awarded to: Micaela Tapangan
2019-2020 awarded to: Kayla Blackwell
2020-2021 awarded to: Rowan Sweeney

2021-2022 awarded to: Lauren Harris

2022-2023 awarded to: Ava Tsai

Award in honour of Muriel Sheere -a founding member of the Brant Skating Club in 1947, a coach and professional with the Brantford club for more than 30 years.

  1. Skater must be registered in the B.S.C. Star 3 or 4 Program until the date of carnival casting.
  2. Skater should be ENTHUSIASTIC, ENERGETIC, EAGER and SPIRITED. Skater should have a KEEN interest and LOVE for the sport of Skating.
  3. This AWARD is not an AWARD for the BEST Skater, but one with the distinction of DEDICATION and PERSEVERANCE.

The recipient is chosen by the coaches and the board and presented with an annual trophy and a keeper trophy.

JOAN SHERMAN JUNIOR AWARD (STAR 5+)

Past award winners:
2010-2011 awarded to: Claire Melfi
2011-2012 awarded to: Katherine Wu
2012-2013 awarded to: Celine Larose
2014-2015 awarded to: Lilyana Petrella
2015-2016 awarded to: Laurel Cowan
2016-2017 awarded to: Jaymee Rogers
2017-2018 awarded to: Olivia Balfoort
2018-2019 awarded to: Veronika Howarth
2019-2020 awarded to: Elizabeth Burns
2020-2021 awarded to: Rachel Jin

2021-2022 awarded to: Cayley Miner

2022-2023 awarded to: Ayan Tsai

Award in honour of Joan Sherman who passed away in 2018. Skate Ontario awarded her the 50 year coaching pin in 2011

  1. SKATER MAY BE UP TO THE AGE OF TWELVE(12) AS OF CARNIVAL DATE OF CARNIVAL YEAR.
  2. Skater should be ENTHUSIASTIC, ENERGETIC, EAGER and SPIRITED. Skater should have a KEEN interest and LOVE for the sport of Skating.
  3. This AWARD is not for the BEST Skater, but have the distinction of DEDICATION and PERSEVERANCE.

The recipient is chosen by the coaches and the board and presented with an annual trophy and a keeper trophy.

GORDON BANKS SENIOR AWARD (STAR 5+)

Past award winners:
2010-2011 awarded to: Amiah Keresturi
2011-2012 awarded to: Taylor Mackenzie
2012-2013 awarded to: Isabel Simmons
2013-2014 awarded to: Christina Tylak
2015-2016 awarded to: Ainsley Cowan
2016-2017 awarded to: Elizabeth Rogers
2017-2018 awarded to: Paige Belleville
2018-2019 awarded to: Laurel Cowan
2019-2020 awarded to: Keira VanDinther
2020-2021 awarded to: Veronika Howarth

2021-2022 awarded to: William Bosckay

2022-2023 awarded to: Ryan Cliff

Award in honour of Gordon Banks who passed away in 2001. Gord had a seventeen-year association with the Brant Figure Skating Club serving as treasurer and always loved to help backstage at the annual Flashing Blades.

    1. SKATER MAY BE OVER THE AGE OF THIRTEEN (13) AS OF CARNIVAL DATE OF CARNIVAL YEAR.
    2. Skater should be ENTHUSIASTIC, ENERGETIC, EAGER and SPIRITED. Skater should have a KEEN interest and LOVE for the sport of Skating.
    3. This AWARD is not an AWARD for the BEST Skater, but one with distinction of DEDICATION and PERSEVERANCE.

The recipient is chosen by the coaches and the board and presented with an annual trophy and a keeper trophy.

CLUB SPIRIT AWARD

Past award winners:
2010-2011 awarded to: Kenny McNaughton
2011-2012 awarded to: Emma Pavan
2012-2013 awarded to: Alexandria Larose
2013-2014 awarded to: Amiah Keresturi / Christina Tylak
2014-2015 awarded to: Jessica Vanderstelt
2015-2016 awarded to: Elizabeth Rogers
2016-2017 awarded to: Jessica Vanderstelt
2017-2018 awarded to: Jaymee Rogers
2018-2019 awarded to: Paige Bellville
2019-2020 awarded to: Olivia Balfoort
2020-2021 awarded to: Amelia Bosagri

2021-2022 awarded to: Sean Ellie

2022-2023 awarded to: William Bosckay

  1. Friendly towards teammates and includes everyone on the team.
  2. Always on time for practice
  3. Always in good spirits at practice
  4. Helps others learn.

The recipient is chosen by the coaches and presented with an annual trophy and a keeper trophy.

O’DONOGHUE AWARD WINNER

2022-2023 awarded to: Cameron Prince

PROGRAM ASSISTANT AWARDS

Past award winners:
2010-2011 awarded to: Laura Mackenzie
2011-2012 awarded to: Leah Mackenzie
2012-2013 awarded to: Brianne Searle
2013-2014 awarded to: Alexandria Larose
2014-2015 awarded to: Kristina Lahosky
2015-2016 awarded to: Elizabeth Rogers
2016-2017 awarded to: Gianna Bosagri
2017-2018 awarded to: Katelyn Halter
2018-2019 awarded to: Jaymee Rogers
2019-2020 awarded to: Gianna Bosagri
2020-2021 awarded to: Olivia Balfoort

2021-2022 awarded to: Katie Males

2022-2023 awarded to: Jessica Lahosky

Skaters who offered their time as Program Assistants over the past skating year.

Awards are presented by the coaches.

GOLD TEST MEDALIST

2019-2020 Ainsley Cowan, Gabby Lahosky, Jaymee Rogers, Jessica Lahosky, Katelyn Halter, Laurel Cowan, Lily Wilberforce, Liz Rogers, Paige Belleville

Skater who has achieved the highest individual achievement possible in figure skating.
The recipients are awarded based on test results and each receive a medal

VALEDICTION AWARDS

2020-2021: Ainsley Cowan

Skater must be a B.S.C. member of at least ten (10) years, who is leaving the club or no longer skating the SENIOR program.
The recipient(s) is(are) chosen by the board and presented with a keeper plaque.

SPOTLIGHT FAVORITE

Skater that stood out among the Spotlight Operators during the show.
The recipient(s) is(are) chosen by the spotlight operators and presented with a certificate.